نصب بنای یادبود خاشقچی در استانبول

روزنامه نگاران و فعالان رسانه‌ای روز دوشنبه به مناسبت نخستین سالگرد کشته شدن “جمال خاشقچی” روزنامه نگار منتقد سعودی، بنای یادبودی مقابل کنسولگری سعودی در استانبول نصب کردند.

ایرنا: روزنامه نگاران و فعالان رسانه‌ای روز دوشنبه به مناسبت نخستین سالگرد کشته شدن “جمال خاشقچی” روزنامه نگار منتقد سعودی، بنای یادبودی مقابل کنسولگری سعودی در استانبول نصب کردند.

به گزارش پایگاه خبری “العربی الجدید”، این مراسم با حضور صدها فعال رسانه‌ای و روزنامه نگار از کشورهای مختلف در ساعت ۱۳ و ۱۴ دقیقه به وقت استانبول ساعتی که خاشقچی یکسال پیش وارد کنسولگری سعودی شد، آغاز گردید.

نصب بنای یادبود خاشقچی در استانبول

“اگنس کالامارد” گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور قتل‌های فراقانونی در این آیین، عربستان را مسؤول کامل این جنایت دانست و بر ادامه اجرای عدالت و مجازات عاملان قتل خاشقچی تأکید کرد.

“یاسین اکتای” مشاور رئیس جمهوری ترکیه در این مراسم گفت: بسیاری موضوع قتل خاشقچی را یک جنایت عادی می دانند، اما این جنایت، ماهیت رژیمی را هویدا کرد که در سراسر جهان دست به قتل و کشتار می زند.

“خدیجه چنگیز” نامزد خاشقچی نیز تصریح کرد که می خواهد بداند چه اتفاقی برای جسد نامزدش افتاده و روند تحقیقات انجام شده با عاملان قتل به کجا رسیده است.

“توکل کرمان” فعال یمنی و برنده جایزه صلح نوبل، عربستان را مسؤول این جنایت و نیز درد و رنج ملت ستم دیده یمن دانست و بن سلمان را متهم کرد که وی در پشت این جنایت حضور داشته است، جنایتی که به تعبیر وی تنها تروریست‌های داعش دست به آن می زنند.

“توران قشلاقچی” رئیس انجمن خانه رسانه های عربی در ترکیه در این باره گفت: از عربستان می خواهیم که ساختمان کنسولگری را به ما بدهد تا موزه ای به نام خاشقچی در آن بسازیم.

این درحالی است که یک سال پس از قتل “جمال خاشقجی”، سرانجام محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سکوت خود را در این خصوص شکست و گفت که خاشقچی تحت نظارت وی کشته شد و همه مسوولیت این قتل را می پذیرد.

خاشقچی روزنامه نگار ۵۹ ساله به‌عنوان منتقد هیات حاکمه سعودی، ۱۰ مهرماه سال گذشته (۲ اکتبر ۲۰۱۸) و یک هفته پس از آن که از مقام‌های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت‌های رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید.

خاشقچی پیش‌تر نیز در سلسله مقالاتی در روزنامه واشنگتن پست آمریکا، از سیاست‌های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد مقامات سعودی با رسانه‌های و فعالان مدنی به‌ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد کرده بود.