دومین مناظره انتخاباتی آمریکا

دومین مناظره انتخاباتی در آمریکا برگزار شد.          ترامپ: به زنان احترام می‌گذارم، برجام احمقانه ترین توافق بود.                                              کلینتون: هرچه ترامپ می گوید دروغ است.

دومین مناظره انتخاباتی میان دو کاندیدای دموکرات و جمهوری‌خواه برگزار شد.
به گزارش سپهر نیوز، دومین مناظره انتخاباتی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ برگزار شد، این مناظره در محل دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس برگزار و مارتا ردتز از شبکه ای‌بی‌سی نیوز و اندرسن کوپر از سی‌ان‌ان مجریان این برنامه بودند.

دو موضوع اظهارات جنجالی ترامپ درباره زنان در یک ویدئو و ایمیل های کلینتون به شدت بر این مناظره سایه انداخته بود. کمتر از یک ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار خواهد شد.

به مهمترین موضوعات مطرح شده در این مناظره اشاره می کنیم:

-ترامپ: من بابت این نوار ویدیویی پوزش خواسته‌ام؛ از خانواده‌ام و از آمریکایی‌ها. به زنان احترام می‌گذارم و از این ویدیو ابراز شرمساری می‌کنم. اگر من حرف‌هایی شرم‌آور زده‌ام، بیل کلینتون واقعا کارهایی کرده است. هیلاری کلینتون باید شرمسار باشد.

مناظره انتخاباتی

-کلینتون:  این ویدیو واقعا منعکس‌کننده دونالد ترامپ است. این دونالد ترامپ واقعی است. این تنها در مورد یک ویدیو نیست. ترامپ هرگز معذرت‌خواهی نکرده است. او از آقا و خانم خان (که پسرشان در جنگ کشته شد) معذرت نخواست. او از قاضی فدرال که پدر و مادرش مکزیکی بودند، معذرت نخواست. از اوباما به خاطر مطرح کردن مساله زادگاهش معذرت نخواست. او به اوباما برای دروغ نژادپرستانه درباره محل تولدش یک معذرت‌خواهی بدهکار است.

-ترامپ: کلینتون فقط رأی مردم را می‌خواهد و بعد از آن کاری نخواهد کرد. من به آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و لاتینوها کمک خواهم کرد.

-ترامپ: کلینتون در رقابت مقدماتی به طور منصفانه‌ برنی سندرز را پشت سر نگذاشته است و فایل‌های ویکی‌لیکس این را نشان‌ می‌دهد.کلینتون درباره ایمیل‌هایش دروغ‌های فراوانی گفته است.

-کلینتون:، هر چه ترامپ می‌گوید، دروغ است. اگر پیروز شوم، یک دادستان ویژه برای رسیدگی به ایمیل‌های هیلاری کلینتون تعیین می‌کنم.

در بخش دیگری از این مناظره به سوریه پرداخته شد.

کلینتون  در ادامه وضعیت سوریه را فاجعه‌بار خواند و به همکاری ایران و روسیه با بشار اسد اشاره کرد.  وی با بیان این که روسیه با تمام قوا در سوریه حاضر است، مدعی شد، تلاش های مسکو در راستای حذف کامل شورشیان مخالف اسد در حلب است. این کاندیدای دموکرات گفت که در سوریه به دنبال ایجاد مناطق امن و منطقه پرواز ممنوع خواهد بود.

وی افزود، در صورت لزوم حاضر است با روسیه همکاری کند؛ همان‌طوری که همکاری کرد تا ایران را مورد تحریم قرار دهند و برنامه هسته‌ای ایران را بدون شلیک یک گلوله محدود کنند.

ترامپ نیز در واکنش اظهار کرد، هیلاری کلینتون در توافق هسته‌ای ایران دخیل بوده است. وی برجام را احمقانه‌ترین توافق در تاریخ توافق‌ها دانست و گفت: در مورد ایران، شما این کشور را از طریق احمقانه‌ترین توافقی که من در تاریخ توافق‌ها سراغ دارم، بسیار قدرتمند کردید.

-ترامپ: من اسد را دوست ندارم اما اسد در حال کشتن داعش است. روسیه در حال کشتن داعش است. ایران در حال کشتن داعش است.

وی با تأکید بر این که باید نگران داعش باشیم، اذعان کرد، با مایک پنس، معاونش در زمینه سوریه اختلاف نظر دارد.

-کلینتون: از نیروهای زمینی آمریکا علیه حکومت سوریه استفاده نخواهم کرد. از نیروهای ویژه در سوریه استفاده می‌کنیم و خواهیم کرد.

-ترامپ: کلینتون فقط حرف می‌زند اما او واقعا به مردم آمریکا کمک خواهد کرد، کلینتون فقط رأی مردم را می‌خواهد و بعد از آن کاری نخواهد کرد. من به آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و لاتینوها کمک خواهم کرد.

در بخش دیگری از این مناظره سوالی درباره مسلمانان مطرح شد.

-ترامپ: اسلام‌هراسی یک مشکل واقعی است اما در عین حال، باید پذیرفت یک مسأله‌ دیگر هم وجود دارد. این مسأله یک اسم دارد و اسمش افراط‌گرایی است. باید اطمینان خاطر حاصل کنیم که مسلمانان چیزی را که می‌بینند، گزارش کنند.

-کلینتون: آمریکای من، آمریکایی است که همه در آن جایگاهی دارند. مسلمانان باید چشم و گوش ما باشند و در مبارزه با تروریسم به ما کمک کنند. ما با اسلام در جنگ نیستیم. مهم است که آنها احساس کنند بخشی از کشور ما هستند.

-ترامپ: به دنبال ارزیابی جدی مسلمانانی است که می‌خواهند وارد آمریکا شود. افزایش ورود مسلمانان از مناطقی مثل سوریه به آمریکا مثل بزرگ‌ترین اسب تروا است.

دومین مناظره انتخاباتی  آمریکا

-در ادامه کلینتون: موضع ترامپ درباره منع مسلمانان خطرناک و غلط بوده و گروه‌های افراطی از آن برای گرفتن نیروی جدید استفاده می‌کنند. کلینتون تصریح کرد: ما نمی‌توانیم منعی بر مبنای مذهب داشته باشیم. ما کشوری هستیم که بر مبنای آزادی مذهب ساخته شده‌ایم.

کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سایت افشاگر ویکی‌لیکس را با روسیه مرتبط دانست و گفت، روسیه می‌خواهد روی انتخابات اثر بگذارد. ترامپ این‌گونه واکنش نشان داد: هر وقت چیزی اتفاق بیفتد، روسیه را مقصر می‌دانند. . به هر حال عالی می‌شود اگر رابطه آمریکا با روسیه خوب شود؛ چرا که این دو می‌توانند مشترکا به داعش حمله کنند.

ترامپ هیلاری کلینتون را متهم کرد که درباره اظهارنامه مالیاتی او ایرادهایی مطرح می‌کند؛ در حالی که خودش به عنوان سناتور می‌توانسته جلوی راه‌های قانونی دور زدن اداره مالیات و فرار مالیاتی را بگیرد. ترامپ افزود، کلینتون این کار را نکرده زیرا دوستان ثروتمندش که به او برای تبلیغات انتخاباتی کمک می‌کنند، از این راه‌ها برای فرار مالیاتی استفاده می‌کنند.

ترامپ خاطرنشان کرد، از یک مسیر قانونی برای نپرداختن مالیات فدرال استفاده کرده است؛ همان طوری که دوستان هیلاری کلینتون از این مسیرها استفاده کرده‌اند.

کاندیدای جمهوری‌خواه افزود: هیلاری کلینتون ۳۰ سال است که اینجا بوده و هرگز عوض نمی‌شود.

وی باری دیگر تأکید کرد: هر وقت بازرسی تمام شد، اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر می‌کنم.

ترامپ گفت: کلینتون مالیات‌ها را افزایش خواهد داد اما اگر من رئیس‌جمهور شوم، مالیات را کم می‌کنم. در مقابل، کلینتون گفت: در صورتی که رئیس‌جمهور شوم، با دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان همکاری می‌کنم.

منبع: